Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-12-2021 18:11   Güncelleme : 09-12-2021 18:11

Üretim için, yemeklik patates değil, sertifikalı patates tohumluğu kullan!

Üretim için, yemeklik patates değil, sertifikalı patates tohumluğu kullan!

Üretim için, yemeklik patates değil, sertifikalı patates tohumluğu kullan!

​İlimizde patates ekilişinin yaklaşması ve piyasada tohumluk satışlarının başlaması ile patates tarımının yoğun olduğu ilçeler başta olmak üzere tüm ilçelerde hız kesmeden denetimlere devam ediliyor.

Bilindiği üzere, 5553 sayılı  ” Tohumculuk Kanunu” ve ilgili yönetmelikler gereği, Tohumculuk piyasası denetim faaliyetlerinde temel prensip çiftçilerimizin standartlara uygun tohumluklara ulaşmasının sağlanması, tohumculuk piyasasından görev alan paydaşların özendirilmesi, uyarılması ve yönlendirilmesi ile tohumculuk piyasasında bilinçli bir biçimde 5553 sayılı Kanun’da belirtilen cezai hükümleri ihlal eden kişilere idari para cezası uygulanması ile cezai işleme konu olan tohumlukların müsadere edilmesidir.

Ülkemizde Tohumculuk Kanunu kapsamındaki denetimler; Bakanlığımıza bağlı 81 İl Müdürlüğü ve İllere bağlı yetkilendirilmiş İlçe Müdürlüklerinde görevli Tohumluk Kontrolörleri tarafından yürütülmektedir.

Denetimler esnasında tohumlukların, sertifikasyon yönetmeliğinde belirtildiği şekilde ambalajlanıp, etiketlenmiş olup olmadıkları kontrol edilmektedir. Ayrıca tohumluklara ait sertifikalar da yine kontrolörlerimiz tarafından denetletmektedir. Denetim esnasında alınan numuneler ilgili Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğüne gönderilerek analizine tabi tutulmaktadır.

İlimizde ilk olarak 2005 yılında görülmeye başlanan kimyasal mücadelesi bulunmayan, karantinaya tabii patates siğili hastalığı ile bulaşık patates üretim alanlarının, alınan karantina tedbirlerine rağmen, patates tarımında her yıl kullanılan tohumlukların üretim ve dağıtımı ile ilgili olumsuz uygulamalar sonucu yapılan arazi çalışmalarında arttığı görülmektedir. Unutulmamalıdır ki olumsuz uygulamaların başında; yemeklik amacıyla üretilen patateslerin tohumluk olarak kullanılması gelmektedir. Çiftçilerimizin gerek ürün kaybı yaşamamaları ve gerekse hastalıktan ari ürün elde edebilmeleri için mutlaka Bakanlığımız denetim ve kontrol aşamalarını tamamlamış sertifikalı tohum kullanmaları, yemeklik patatesi tohumluk olarak kullanmamaları büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ve ilgili yönetmelikler kapsamında Bakanlığımızdan yetki almadan tohumluk üreten ve pazarlayan kişilere ilgili kanun kapsamında idari yaptırım uygulanacağı unutulmamalıdır.