Gündem
Giriş Tarihi : 18-01-2022 23:46   Güncelleme : 18-01-2022 23:46

TÜRKİYE’DE 2.’Sİ TRABZON’DA YAPILAN PERFORMANS MERKEZİ AÇILIŞA HAZIR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Türkiye’de 2.’sini Trabzon’da hayata geçirecekleri ‘Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Seçimi Merkezi’ inşaatında incelemelerde bulundu. Büyükşehir’in önemli projeleri aras

TÜRKİYE’DE 2.’Sİ TRABZON’DA YAPILAN PERFORMANS MERKEZİ AÇILIŞA HAZIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Seçim Merkezi inşaatının son durumunu yerinde gördü. Başkan Zorloğlu’na ziyareti sırasında, TRABİTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gül, Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bektaş ve ilgili daire başkanları eşlik etti. İlgililerden bilgi alan Başkan Zorluoğlu, çalışmalardan memnun kaldı.

 

SPOR ŞEHRİ İÇİN ÖNEMLİ BİR YATIRIM

İncelemelerinin ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Zorluoğlu, Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Seçim Merkezi’nin Trabzon gibi Türkiye’de ve neredeyse dünyada kabul görmüş bir spor şehir için çok önemli bir yatırım olduğunu belirterek, “Bu projenin Trabzon’da yapılmasının farklı bir anlamı var. Bununla ilgili çok gayret gösterdik. Bu bir ortak proje esasında. Sadece Trabzon Büyükşehir Belediyesinin projesi değil aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ve Trabzon Üniversitesinin ortak projesidir. Bu bakımdan daha da kıymetlidir. Başından itibaren adımlarını beraber attık, bir araya geldik, toplantılar yaptı.

Ve donanımları da ona göre hesap edilerek tespit edildi” diye konuştu.

 

CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDAN AÇILMASI PLANLANIYOR

Projenin iki bakanlık tarafından finanse edildiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Birisi Gençlik ve Spor Bakanlığımız. Spor Toto Başkanlığı üzerinden buranın inşaat işini finanse ettiler. Yaklaşık 7 milyon TL’ye mal oldu ek binanın yapılması. İnceledik ve iyi bir işçilikle yapılmasına ben de memnun oldum. Ancak bu binanın esas fonksiyonlarını icra edebilmesi için gerekli araç gereçle tam anlamıyla donatılması gerekiyordu. Bu çerçevede Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültemiz konunun uzmanı olarak hangi tür makinelerin gerekli olduğunu tespit ettiler. Bizler de bir program dâhilinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’tan talep ettik. Geçen yıl bunların tamamı alındı. Esasında geçen yıl fiyatları ile alındığı için yaklaşık 8 milyon TL’ye alındı. Bunun 5 milyon TL’sini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 3 milyon TL’sini de Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşıladık. Şu anda bütün donanımı ile hazır. Bina hazır, personelimizi Ankara’ya gönderdik.

Şu anda hazırlar. Önümüzde kısa süre içinde buranın hizmete alınmasını sağlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın Trabzon programında burası da açılacak yerler arasında var” dedi.

 

BAŞKA ŞEHİRLERE GİTMEYE GEREK KALMAYACAK

Başkan Zorluoğlu, Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Seçim Merkezi’nde her yaştan sporcuya hizmet verileceğine dikkat çekerek, “Burada bir kere daha çocukluktan itibaren bütün sporcuların performansları ölçülecek. Bu ölümler sistematik bir şekilde yapılıp, biriktirilip bilimsel bir anlayışla değerlendirilecek. Çocuklarımızın hangi kas yapısına sahip olduğu, hangi spora daha elverişli oldukları ve hangi sporda daha başarılı olacakları ortaya konulacak. Biz de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Trabzon Üniversitesi ile beraber yeteneklerinin olduğu spor alanlarına onları yönlendireceğiz. Bu işin önemli bir kısmı. Ama işin diğer önemli kısmı ise yetişkin sporcular ve performans gerektirecek işlerde çalışacak birçok insanın burada biz performansını ölçebileceğiz. Hani basında, ‘Transfer edilmek istenen oyuncu, kontrolden geçirildi’ diye yazılıyor ya.

Tedavi bölümü ortaya çıkan sıkıntıları tedavi edecek uzmanlığa sahip olacak. Burayı sadece bölgenin değil Gürcistan’dan gelen sporcuların da performanslarının ölçüldüğü merkez haline getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

TRABZONSPOR’A DA HİZMET VERECEK

Trabzonspor’a da hizmet verileceğini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Seçim Merkezimiz altyapıdan başlayarak bütün kademelerde A takım da dâhil olmak üzere Trabzonspor’a da hizmet verecek” şeklinde konuştu.

.