Eğitim
Giriş Tarihi : 26-04-2021 23:23   Güncelleme : 26-04-2021 23:23

Trabzon Üniversitesi: Üniversitemizde Yeni Bölüm, Anabilim Dalı ve Programlar Açıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Rektörlüğümüzün üniversitemiz bünyesinde yeni bölüm, anabilim dalı ve programlar açılmasına ilişkin tekliflerini değerlendirerek İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Çarşıbaşı Meslek Yüksekokulu bünyesinde altı yeni bölüm, 15 anabilim dalı ve iki programın açılmasını uygun gördü

Trabzon Üniversitesi: Üniversitemizde Yeni Bölüm, Anabilim Dalı ve Programlar Açıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Rektörlüğümüzün üniversitemiz bünyesinde yeni bölüm, anabilim dalı ve programlar açılmasına ilişkin tekliflerini değerlendirerek İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Çarşıbaşı Meslek Yüksekokulu bünyesinde altı yeni bölüm, 15 anabilim dalı ve iki programın açılmasını uygun gördü.

Buna göre Üniversitemiz İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde “Tarih Bölümü ve bu bölüme bağlı olarak Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı, Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Anabilim Dalı, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı, Yakın Çağ Tarihi Anabilim Dalı, Yeni Çağ Tarihi Anabilim Dalı; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve bu bölüme bağlı Eski Türk Dili Anabilim Dalı, Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı, Yeni Türk Dili Anabilim Dalı, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı; Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü ve bu bölüme bağlı Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı”, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde “Havacılık Yönetimi Bölümü ve bu bölüme bağlı Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı”, Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde “Mütercim ve Tercümanlık Bölümü ve bu bölüme bağlı İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Anabilim Dalı, Arapça Mütercim ve Tercümanlık Anabilim Dalı, Yabancı Diller Bölümü ve bu bölüme bağlı Yabancı Diller Anabilim Dalı”, Çarşıbaşı Meslek Yüksekokulu bünyesinde ise “Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı ile İnternet ve Ağ Teknolojileri Programı” açıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Trabzon Üniversitesi olarak 2021 yılında sevindirici gelişmeler yaşamaya ve güzel haberler almaya devam ediyoruz. Bu gelişmeleri halkımız ve paydaşlarımızla paylaşmaktan da büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Üniversitemizde bir yandan mevcut bölümlerimizin kalitesini ve kapasitesini geliştirmeye yönelik çeşitli uygulamaları hayata geçirirken bir yandan da bünyemize yeni bölüm ve programlar kazandırmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yaşanan son gelişmelerin ardından YÖK tarafından tekliflerimiz üzerine açılmasına onay verilen bölüm, anabilim dalı ve programların eğitim-öğretime hazır hale gelmesi ve öğrenci alımının gerçekleşmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversitemizin gelişim sürecine önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz yeni bölüm, anabilim dalı ve programlarımızın başta öğrencilerimiz ve üniversitemiz olmak üzere, şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle bu sevindirici ve memnuniyet verici kararın alınmasında başta YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ Bey ve Kurul Üyeleri olmak üzere emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.