Eğitim
Giriş Tarihi : 27-09-2021 06:09   Güncelleme : 27-09-2021 06:09

Trabzon Üniversitesi: Üniversitemiz TEKNOFEST’te İki Ödül Kazandı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T

Trabzon Üniversitesi: Üniversitemiz TEKNOFEST’te İki Ödül Kazandı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ödül sahipleri belli oldu.

Bu yıl TEKNOFEST’e iki proje ile ilk kez katılan Üniversitemiz, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Engelli Dostu ve İletişim Teknolojileri kategorilerinde iki ödül birden kazandı.

Üniversitemiz Arş. Gör. Murat ATASOY’un takım kaptanlığında, Prof. Dr. Hasan KARAL (TRÜ), Prof. Dr. A. Mevhibe COŞAR (KTÜ), Dr. Öğr. Üyesi Ekrem BAHÇEKAPILI (KTÜ), Arş. Gör. Dr. Lokman ŞILBIR (TRÜ), Öğr. Gör. Dr. Semra FİŞ ERÜMİT (KTÜ) ve Öğr. Gör. Adil YILDIZ’dan (TRÜ) oluşan KTÜ BAP Destekli TİD3B projesi, TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Engelli Dostu kategorisinde birincilik ödülü kazanırken, Üniversitemiz Arş. Gör. Dr. Lokman ŞILBIR’ın takım kaptanlığında, Prof. Dr. Hasan KARAL, Arş. Gör. Murat ATASOY ve Öğr. Gör. Adil YILDIZ’dan oluşan “Ebabil Taşı” isimli proje, İletişim Teknolojileri Yarışması’nda “En İyi Sunum” ödülünün sahibi oldu.

TEKNOFEST’te kazanılan ödüllere ilişkin açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, “Bu yıl ilk kez katıldığımız dünyanın en önemli bilim, teknoloji ve uzay festivalleri arasına giren ve Türkiye’nin en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’te iki ayrı kategoride ödül kazanmış olmaktan dolayı büyük bir gurur, heyecan ve mutluluk içindeyiz. TEKNOFEST 2021 bizim için başarılar elde ettiğimiz ve önemli tecrübeler kazandığımız bir yarışma oldu. Seneye inşallah nicelik ve nitelik açısından daha kapsamlı projelerle ülkemizin milli teknoloji araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ve milli teknoloji hamlesine katkıda bulunmayı ve başarılarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, böylesi önemli ve kapsamlı festivale ev sahipliği yapan, paydaş olan kurum ve kuruluşlarımız ile yarışmalarda ödül kazanarak üniversitemizi ve şehrimizi gururlandıran başta Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan KARAL olmak üzere projelerde görev alan ve katkı sağlayan her iki üniversitenin tüm öğretim elemanlarına bir kez daha gönülden teşekkür ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.