Eğitim
Giriş Tarihi : 11-02-2022 20:51   Güncelleme : 11-02-2022 20:51

Trabzon Üniversitesi: Devlet Konservatuvarımız ile Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi Arasında Önemli Anlaşma

Devlet Konservatuvarımız ile Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi Arasında Önemli Anlaşma

Trabzon Üniversitesi: Devlet Konservatuvarımız ile Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi Arasında Önemli Anlaşma

Devlet Konservatuvarımız bağlı Karadeniz Müzik Arşivi (KARMA) ile Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi arasında arşiv paylaşımı konusunda anlaşma imzalandı.

Pandemi koşulları nedeniyle uluslararası kargo yoluyla gerçekleşen anlaşmaya Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Ayşegül Ergene ve Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi Genel Müdürü Kenji Yoshida imza attı.

Anlaşma hakkında bilgi veren Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Ayşegül Ergene, etnoloji ve kültürel antropoloji araştırmalarının yapıldığı bir araştırma merkezi olmasının yanı sıra ulusal müze olarak hizmet veren Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi’nin Üniversitemiz Karadeniz Müzik Arşivi’ne (KARMA) katkısının oldukça önemli olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Ergene, “Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi anlaşma çerçevesinde dünya kültürlerinin tören ya da benzer performanslara dayalı görüntülerini ve 17 adet görsel müzikoloji materyalini DVD olarak bağışladı. Bununla birlikte anlaşma kapsamında KARMA ve Japonya Ulusal Etnoloji Müzesi ile karşılıklı arşiv paylaşımı gerçekleştirmiş olduk. Diğer bir ifadeyle müze ile arşiv paydaşı haline geldik” dedi. Ayrıca Doç. Dr. Ergene, Karadeniz Müzik Arşivi’nin (KARMA) Almanya, İngiltere, Avusturya, ABD ve Gürcistan ve en son imzalanan anlaşma ile de Japonya gibi ülkelerde bulunan müze, arşiv gibi kurum ve kuruluşlarla iş birliği anlaşmaları ve etkileşimi bulunduğunu ifade etti.