Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-07-2021 00:25   Güncelleme : 13-07-2021 00:25

TRABZON İLİ 2021 YILI TAHMİNİ FINDIK REKOLTESİ BELİRLENDİ

​Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda İlimizde 2021 yılı Tahmini Fındık Rekoltesi, İl Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisinden temsilcilerin katıldığı komisyon tarafından belirlenmiştir

TRABZON İLİ 2021 YILI TAHMİNİ FINDIK REKOLTESİ BELİRLENDİ

​Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda İlimizde 2021 yılı Tahmini Fındık Rekoltesi, İl Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisinden temsilcilerin katıldığı komisyon tarafından belirlenmiştir.

Rekolte Tahmin Komisyonu tarafından 28 Haziran 7 Temmuz 2021 tarihleri arasında il genelinde bulunan 18 ilçenin sahil, orta ve yüksek kesimlerinde belirlen 65 bahçede gerekli çalışmalar yapılmıştır. Sayım noktaları sayısı ilçelerin fındık alanları ve fındık çeşitleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Objektif bir biçimde yapılan çalışmalar neticesinde çotanak sayısı, çotanaktaki sağlam dane sayısı, dökülme oranı, bir dekardaki ocak ve dal sayısı gibi veriler elde edilmiştir.

Elde edilen veriler yapılan büro çalışmaları neticesinde değerlendirilerek, rekoltesi belirlenmiş ve 9 Temmuz Cuma günü İl Müdür Vekilimiz Ali Kemal YILDIZ başkanlığında yapılan toplantıda komisyon tarafından imza altına alınmıştır. Konu ile ilgili açıklama Bakanlığımız tarafından yapılacaktır.