Gündem
Giriş Tarihi : 27-08-2021 17:10   Güncelleme : 27-08-2021 17:10

TRABZON BELEDİYESİ: TRABZON TARİHİNDE İLK KEZ ARKEOLOJİK KAZI HAREKETİ BAŞLATILDI

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Zağnos Vadisi içerisindeki İçkale’de arkeolojik kazı çalışması başlatılması için iş birliği protokolü imzalandı

TRABZON BELEDİYESİ: TRABZON TARİHİNDE İLK KEZ ARKEOLOJİK KAZI HAREKETİ BAŞLATILDI

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Zağnos Vadisi içerisindeki İçkale’de arkeolojik kazı çalışması başlatılması için iş birliği protokolü imzalandı. Protokol imza törenine; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, mahalle muhtarları ve ilgili daire başkanları katıldı. İş birliği protokolü; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu arasında imzalandı.

 

İLK ADIMI ATMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu törende yaptığı konuşmada, “Şu anda belki tam olarak farkında değiliz ama çok tarihi bir ana şahitlik ediyoruz.

Kendisine teşekkür ediyorum. Daha sonra Ortahisar Belediye Başkanımızla burayı konuştuk. Ve İçkale ile ilgili vaziyet almanın zamanı geldiğini kendisiyle istişare ettik. Ve çok şükür bugün Trabzon tarihinde ilk kez olmak üzere arkeolojik kazı hareketini başlatıyoruz. Bu Trabzon’un kadim tarihi için önemli adımdır. Çünkü hepimiz Trabzon’la ilgili niteleme yaparken ‘Kadim şehir Trabzon’u çok kullanıyoruz. İşte bu kadim şehir Trabzon’un tarihini daha iyi şekilde ortaya çıkaracak çalışmalar ancak kazıyla ve diğer faaliyetlerle mümkün olabilir. Bu manada Trabzon’un bilinen 4 bin yıllık tarihinin, bu kazılarla ve daha sonra buna eklenecek diğer bilimsel çalışmalarla çok daha geriye gideceğine inanıyorum. Çünkü bazı mağaralarda bulunan eserlerden Trabzon’daki yerleşmelerin milattan önce 2 binin çok daha gerisine gittiğini görüyoruz. Böyle kuvvetli işaretler var. Bu kazılar Trabzon’un kadim tarihini çok daha net şekilde ortaya çıkaracaktır” dedi.

 

ARKEOLOJİ MÜZESİ KURMAK İSTİYORUZ

Arkeolojik kazı ile birlikte yavaş yavaş elde edilecek birtakım tarihi eserlerle Trabzon’a bir arkeolojisi müzesi de kazandırmak istediklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bunu da inşallah gerçekleştireceğiz.

Bu sene Trabzon’u kazı programına aldılar. Sayın Valimize de çok teşekkür ediyorum. Çünkü kurumlar arası iş birliğinin en güzel örneklerinden bir tanesidir bu yapılan. Valimizin riyasetinde Büyükşehir Belediyemizle, Ortahisar Belediyemizle, Üniversitemizle, Sanayi ve Ticaret Odamızla beraber bir komisyon kuruldu ve bugün bu güzellik, bu komisyonun çalışmaları ile ortaya çıktı. Elbette sayın milletvekillerimizin bu kazının Kültür Bakanlığında programa alınması noktasında önemli destekleri oldu. Kendilerine müteşekkiriz. İnşallah el birliğiyle buradaki çalışmaları çok daha ileri noktaya taşıyacağız” şeklinde konuştu.  

 

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Geçtiğimiz aylarda Kadınlar Pazarı’nın hemen karşısındaki alanda gerçekleştirilen sondaj çalışmasını da hatırlatan Başkan Zorluoğlu, “Orada da ilk bulgular, Roma döneminden itibaren çok önemli katman ve eserlerin mevcut olduğu şeklindeydi. Orayla ilgili önümüzdeki zamanlarda bir program yapacağız. O bölgede ortaya çıkan bu tarihi kalıntıları, eserleri gün yüzüne çıkaracak, orayı bir anlamda açık hava müzesi gibi şehrimize ve ziyaret edecek misafirlere sunabilecek hale getirmemiz gerekecek.