Gündem
Giriş Tarihi : 15-12-2021 20:01   Güncelleme : 15-12-2021 20:01

TRABZON BELEDİYESİ: TRABZON’DA GANITA-FAROZ SAHİLİ YENİDEN DÜZENLENİYOR

Sahilde yaklaşık 3 kilometrelik alanda uygulanan proje ile bölgede yeme içme mekanları, dinlenme alanları, iskeleler, seyir terasları, çocuk oyun alanları, gençler ve kadınlar için özel alanlar oluşturulacak

TRABZON BELEDİYESİ: TRABZON’DA GANITA-FAROZ SAHİLİ YENİDEN DÜZENLENİYOR

 

    Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu:
– “Vatandaşlarımızın denize ulaşamama şeklinde yoğun şikayeti olmuştu. İşte bu şikayeti ortadan kaldıracak çok önemli bir dokunuş, Ganita-Faroz Sahil Düzenleme Projesi”
– “Tarihi Ganita Koyu, o eski naif, basit ama güzel haliyle tekrar ortaya çıkıyor”
– “2022 yılının sonu tamamlanacağı tarih ama inşallah 2022’nin yazında da kısmen bazı bölümlerini vatandaşımızın hizmetine açabileceğiz”

– Trabzon’da Ganita-Faroz Sahil Düzenleme Projesi hayata geçiriliyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AA muhabirine, şehir için çok önemli olan Ganita-Faroz Sahil Düzenleme Projesi’ne 2021 Nisan’da başladıklarını söyledi.

Karadeniz Sahil Yolu’nun geçişinden sonra deniz ile şehir arasında bir kopukluk yaşandığına işaret eden Zorluoğlu, “Vatandaşlarımızın denize ulaşamama şeklinde yoğun şikayeti olmuştu. İşte bu şikayeti ortadan kaldıracak çok önemli bir dokunuş, Ganita-Faroz Sahil Düzenleme Projesi.” dedi.

Zorluoğlu, Ganita-Faroz Sahil Düzenleme Projesi’nin büyük bir sahil düzenleme ve rekreasyon alanı oluşturma projesi olduğunun altını çizerek, “Ganita, Trabzon tarihinde kadimden beri çok önemli yeri olan, insanların denize yürüyerek gelebildikleri ilk nokta, meydana çok yakın bir destinasyon.

Burada hiçbir yapıya izin vermiyoruz, orası bütünüyle vatandaşlarımızın gelip denizi seyredebilecekleri, sahil kenarında yürüyebilecekleri güzel bir noktaya, eski haline geri dönüyor.” dedi.

– “Trabzon denizle artık kucaklaşacak, hedefimiz o”

Zorluoğlu, bölgede yeme içme mekanları, dinlenme alanları, denize dik iskeleler, seyir terasları, çocuk oyun alanları, gençler ve kadınlar için özel alanlar yapılacağını, suyun içinde belli saatlerde herkesin izleyebileceği ışık ve ses gösterisi düzenlenecek yerler de oluşturulacağını aktardı.

Projede insanların müzik eşliğinde eğlenebilecekleri, kemençe eşliğinde horon tepebilecekleri yerler de oluşturulacağını ifade eden Zorluoğlu, “Ganita’dan Faroz Limanı’na kadar yürüyüş ve bisiklet yolunun yanı sıra diğer elektronik araçların da kullanılabileceği yollar yapılacak. Bu yolların Beşirli’de mevcut olan bisiklet ve yürüyüş yoluna bağlanması ile insanların şehrin öteki taraflarına ulaşabilecekleri muhteşem bir alana dönüşüyor. Tamamlandığında Ganita’dan bisikletine binen bir vatandaşımız stadyumda maçını izleyip tekrar aynı şekilde geri gelebilecek, böyle bir alan.” diye konuştu.

Zorluoğlu, yüklenici firmanın çalışmalara yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, “2022 yılının sonu tamamlanacağı tarih ama inşallah 2022’nin yazında da kısmen bazı bölümlerini vatandaşımızın hizmetine açabileceğiz.

Yazın da binlerce insanın yararlanabileceği bir plaj şeklinde inşallah başlayacak. Burada da insanların böyle keyifle gelebilecekleri, yürüyerek ulaşabilecekleri, araçla gelmek isteyenler için de büyükçe bir otopark yaptık, orayı kullanabilecek. Bütün sahili baştan başa dolaşabilecekleri, denize dik iskelelerle denize de yaklaşabilecekleri, ulaşabilecekleri bir düzenleme yapıyoruz. İnşallah burası tamamlandığında Trabzonlunun o şikayeti de büyük oranda azalmış olacak. Trabzon denizle artık kucaklaşacak, hedefimiz o.”

 

.