Gündem
Giriş Tarihi : 19-05-2021 01:31   Güncelleme : 19-05-2021 01:31

TRABZON BELEDİYESİ: SÜMELA MANASTIRI VE ALTINDERE VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

  Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yaklaşan turizm sezonu öncesi Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi

TRABZON BELEDİYESİ: SÜMELA MANASTIRI VE ALTINDERE VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yaklaşan turizm sezonu öncesi Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Türkiye’nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’nde yürütülen çalışmalarla yakından ilgileniyorlar. Yaklaşan turizm sezonu öncesi çalışmaların son durumlarını yerinde gören Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu, ziyaretçilerin bölgeden mutlu ayrılması adına adeta kılı kırk yarıyor. Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu’nun incelemelerine TRABİTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gül, Kent A.Ş. Genel Müdürü Emre Gülsever, Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mustafa Asan, Maçka Kaymakamı Selim Çomaklı, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, daire amirleri ve basın mensupları da eşlik etti. 

BÜYÜKŞEHİR BU BÖLGEYE İLK KEZ DOKUNDU 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, incelemelerinin ardından yürütülen çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Sayın Valimizin riyasetinde ve koordinasyonunda bu bölgenin nasıl daha cazip hale getirilebileceği ve burayı ziyaret edecek olan insanların buradan nasıl mutlu bir şekilde ayrılacaklarına ilişkin önce fikir teatisi yaptık. Oturduk arkadaşlarımızla bunları konuştuk. Ve akabinde bütüncül bir yaklaşımla alan planlamasının şart olduğunu gördük. Alan planlamasından sonra da bir alan yönetimi gerekiyordu. Bütün bunları aşama aşama planladık. Ve bu planlamadan sonra da alandaki altyapı eksikliklerini giderecek şekilde her kurum kendi üzerine düşen vazifeyi yapmaya başladı” dedi.  

İKİ AYRI OTOPARK YAPTIK 
Alanda ciddi bir otopark problemi olduğunu da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Ben de yıllar evvel buraya eşimle, çocuklarımla geldiğimde bu sorunu bizzat yaşamıştım. Yıllar sonra bu sıkıntıların giderilmesinde rol almak benim için ayrıca anlamlı oldu. Bu sorunu çözmek için aşağıda otobüsler ve binek araçlar için Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde iki ayrı otopark yaptık. Gelecek otobüsler ve binek araçlar orada park edecek. Sonrasında biz Büyükşehir Belediyesi olarak konforlu dolmuşlar koyduk.

Misafirlerimizi o dolmuşlarla ring yapacak şekilde Sümela Manastırı’na götürüp tekrar aynı otoparka getireceğiz. O otoparklarda aynı zamanda insanların bazı sosyal ihtiyaçlarını gidereceği alanlar da mevcut. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi adına taşıma yapan şoförleri ve dolmuş sahiplerini bir eğitime tabi tutacağız. Ve inşallah buraya gelen ziyaretçilerimiz güzel bir karşılamayla muhatap olacaklar” şeklinde konuştu.  

TEMMUZ AYINDA TAMAMLANACAK 
Yapılan tesislerle ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Bölgeye ayrıca ziyaretçilerimizin yeme içme ve hediyelik eşya satın alma ihtiyaçlarını giderecek son derece modern ama aynı zamanda yöresel mimariye uygun, doğayı da asla görsel anlamda bozmayacak güzel tesisler kazandırıyoruz. Bunu da Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzle beraber gerçekleştiriyoruz. İnşallah temmuz ayı ortası ya da sonuna kadar tamamlayacağız. Bittiğinde buraya gelen ziyaretçilerimiz her anlamda çok güzel ve özel bir yerde zaman geçirebilecek. Kafeterya, restoran olarak kullanacağımız binanın balkonunda muhteşem bir Sümela Manastırı manzarasında yemeklerini yiyecek, kahvelerini içecekler.

Biz bir taraftan insanlara buradan yukarıya artık araçlarınızla çıkamazsınız derken diğer taraftan da Sümela’ya değil daha yukarı çıkacak vatandaşlarımız için alternatif yaklaşık 11 kilometrelik paralel bir yol inşaatına başladık. Şu anda sanat yapıları tamamlanmak üzere. İnşallah ağustos ayı sonu itibarıyla üstyapısı da tamamlandığında kendi yaylalarına gidecek vatandaşlarımız o yolu kullanabilecekler. Tabi Kültür Bakanlığımızın burada çok büyük bir restorasyon çalışması yapıyor. Karayolları çok ciddi bir yol çalışması yapıyor. Yani burası bütün kurumların Sayın Valimizin riyasetinde bir araya geldiği ve hakikaten doğru bir planlama ile çok doğru işler yaptığı bir çalışma alanı. Bundan da ben bugün çok büyük bir memnuniyet duydum” diye konuştu.  

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ 
Yürütülen çalışmalarda emeği geçen herkese tek tek teşekkür eden Başkan Zorluoğlu, “Sayın Valimize, Değerli Kültür ve Turizm Bakanımıza, Karayolları Genel Müdürlüğümüze ve Bölge Müdürlüğümüze, Milli Parklar Bölge ve İl Müdürlüğümüze, yereldeki en önemli muhatabımız Maçka Kaymakamlığımıza, Maçka Belediye Başkanlığımıza ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.

22 Eylül 2015 tarihinde ziyarete kapatılıp, restorasyon süreci başlatılan Sümela Manastırımızın 1. etap restorasyonu tamamlanarak ziyarete açılmıştı. Bu süre içinde Sümela Manastırımızın başta çevre düzenlemesi, kaya ıslah çalışmaları noktasında çalışmalar yapılmıştı. 2019 yılında bu kez 2. etap restorasyon çalışmalarına başlandı. 2020 yılı temmuz ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferans katılımıyla ziyarete açtık. Bu süre zarfında Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte ortak çalışma ekibi oluşturduk. Burayla ilgili sıkıntı çekilen, özellikle ulaşım başta olmak üzere otopark alanları ile sosyal tesisleriyle gelen ziyaretçilerimizin iyi bir şekilde ülkemizin imajına, ilimizin imajına yakışır vaziyette buranın hizmet standardının daha iyi yere taşınması adına planlama yaptık” ifadelerini kullandı..