Gündem
Giriş Tarihi : 04-12-2021 00:40   Güncelleme : 04-12-2021 00:40

TRABZON BELEDİYESİ: ‘SEVGİ ENGEL TANIMAZ’ ETKİNLİĞİ BEĞENİ TOPLADI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla muhteşem bir organizasyona imza attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu, ‘Sevgi Engel Tanımaz’ isimli etkinlikte, özel ger

TRABZON BELEDİYESİ: ‘SEVGİ ENGEL TANIMAZ’ ETKİNLİĞİ BEĞENİ TOPLADI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Hayri Gür Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Sevgi Engel Tanımaz’ etkinliği büyük beğeni topladı. Halk oyunları, konserler ve gösterilerin yer aldığı etkinliğe Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu, AK Parti Trabzon eski Milletvekili, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Hossein Saberi, idari amirler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

MUTLULUK DUYUYORUM

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmasına herkesi selamlayarak başladı. Bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bu özel ve güzel günde sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün her zamankinden farklı bir organizasyon düzenlemenin mutluluğunu yaşıyorum. Çok uzun konuşmalar yapmak istemiyoruz. Sizleri daha fazla eğlendirecek, daha fazla neşelendirecek faaliyetlere ağırlık veren bir program dizayn ettik.

Engellilerin eğitimleri, yaşam koşullarının rahatlatılması, istihdamı ve diğer birçok alanda ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına dönük hem merkezi idare hem yerel yönetimler tarafından çok önemli çalışmalar yapıldı. Ancak halen almamız gereken epey bir yolumuz var. Bilhassa insanların farkındalığının artırılması, bir zihniyet dönüşümüne daha çok ihtiyacımız olduğunu değerlendiriyoruz. Trabzon’da eğer bir engelli kardeşimiz engelli aracıyla beraber sokağa çıktığında önüne hala büyük engeller çıkabiliyorsa, eğer kendi başına işini göremiyorsa, kendi başına alışverişini yapıp eve dönemiyorsa, bunda en başta sorumluluk bizdedir, devlettedir, belediyededir. Bu büyük sorumluluğun yükünü biz üzerimize alıyoruz. Ama buradan tüm toplumsal kesimlere çağrı yapmak istiyorum. Çünkü bu konu da diğer bazı önemli konular gibi tek başına devletin ya da belediyelerin üstesinden gelebileceği bir konu değildir. Bütün toplumsal kesimlerin, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının bu alanda güç birliği yaparak engelli kardeşlerimizin, evlatlarımızın önündeki engelleri bir bir ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.

 

LÜTFEN ARAÇLARINIZI KALDIRIMLARA PARK ETMEYİN

Büyükşehir Belediyesi olarak yollar, kaldırımlar yaptıklarını da ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Şu anda birçok yerde altyapı çalışmaları bitti ve engelli kardeşlerimize uygun kaldırımlar yapıyoruz.

Ama bazen akşam veya gündüz gezerken bir bakıyorum bir tane araç bizim kaldırımın üzerine park etmiş. Veya bir araç gelmiş yaya geçidinin üzerine park etmiş. Bu bizim gibi engelsiz insanlar için çok önemli bir problem olmayabilir. Ama engelli bir insan için aşılamayacak zorlukları taşıyan dağa dönüşüyor. O nedenle ben buradan bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum ve istirham ediyorum. Lütfen artık kaldırımlara araçlarınızı park etmekten vazgeçiniz. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak buralarda park edilmemesi için Emniyet Müdürlüğümüzle ve diğer kurumlarımızla beraber gerekli her türlü denetimleri bundan sonra daha sık yapacağımızı da buradan ilan ediyoruz” diye konuştu.

 

YALINCAK PLAJINA RAHATÇA GİDEBİLECEKLER

Büyükşehir Belediyesi olarak bir engelli atölyesi oluşturduklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu,  “Yılda ortalama 400 engelli aracımızı tamir ediyoruz. Bunun yanı sıra Engelli Şube Müdürlüğü kurduk. Engelli taksimiz var artık. Engelli kardeşlerimize otoparklarımız ücretsiz olarak hizmet veriyor. Yalıncak’ta bir plaj yaptık ve arkadaşlara talimat verdim.

Sosyal ve toplumsal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Bizler, sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmeli ve onların da toplumun birer parçası olduğunu asla unutmamalıyız. Her bireyin birer engelli adayı olduğunu hatırlayarak, engelli vatandaşlarımıza karşı her zaman duyarlı olmalı, onlara sadece bir hafta değil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız. Onlarla empati kurabilmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

 

RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

Konuşmaların ardından engelleri aşan etkinlikte eğlenceli anlar yaşandı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu, engelli bireyler ve aileleriyle tek tek ilgilendiler. Şiirlerin okunduğu, halk oyunları gösterilerinin sunulduğu etkinlik, davetlilerden tam not aldı. Başkan Zorluoğlu ve eşinin çalınan müzikler eşliğinde engellilerle dans ettiği görüntüler ise büyük beğeni topladı.

.