Gündem
Giriş Tarihi : 07-05-2021 00:03   Güncelleme : 07-05-2021 00:03

TRABZON BELEDİYESİ: BÜYÜKŞEHİR YOMRA’NIN SU SIKINTISINI ÇÖZDÜ

Trabzon Büyükşehir Belediye, 18 ilçenin tamamında olduğu gibi son yıllarda hızlı nüfus artışı yaşayan Yomra ilçesinin sağlıklı içme suyu ve altyapı ihtiyacını karşılıyor

TRABZON BELEDİYESİ: BÜYÜKŞEHİR YOMRA’NIN SU SIKINTISINI ÇÖZDÜ

Trabzon Büyükşehir Belediye, 18 ilçenin tamamında olduğu gibi son yıllarda hızlı nüfus artışı yaşayan Yomra ilçesinin sağlıklı içme suyu ve altyapı ihtiyacını karşılıyor. TİSKİ Genel Müdürlüğü eliyle son 2 yılda ilçeye 85 kilometrelik içme suyu hattı, 13 kilometrelik kanalizasyon hattı kazandıran Büyükşehir Belediyesi, ilçenin en büyük sorunu olan sağlıklı içme suyu problemini de büyük oranda ortadan kaldırdı.

2 ADET DEPO 2600 METRE HAT
Yomra Arıtma Tesisini modernize ederek geçtiğimiz yıl devreye alan Trabzon Büyükşehir Belediye TİSKİ Genel Müdürlüğü, bu hamlesiyle yaklaşık 20 bin nüfus ve ilçenin 7 mahallesine eskiye oranla 10 kat daha kaliteli içme suyu sağlamıştı. TİSKİ, geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapımına başladığı 2 adet depo ve 2600 metrelik yeni isale hattını da tamamlayarak ilçenin büyük bir kısmının içme suyu sorununu ortadan kaldırdı.

İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Trabzon’un her bir ilçesine temiz içme suyu ve sağlıklı bir altyapı sunmayı hedeflediklerini belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, önem sırasına göre tüm ilçelerin ihtiyaçlarını giderdiklerini söyledi. Şehirde yaşanan her su kesintisinde en büyük sorunu Yomra’nın yaşadığını ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Devreye aldığımız içme suyu depolarımız ve yeni isale hattımız ile artık bu soruna son veriyoruz inşallah” diye konuştu.

BU HAFTA SU VERİLMEYE BAŞLANDI
Bu hafta itibariyle hattın tüm bağlantılarının yapılıp, depolara su verilmeye başlandığının müjdesini veren Başkan Murat Zorluoğlu, “Yomra ilçemizin içme suyu sorunu yüzde 90 oranında çözüme kavuşturduk. Yaklaşık 104 milyon TL’lik bütçesi ve günlük 200.000 m³ arıtma kapasiteli Akoluk İçme Suyu Arıtma Tesisini gelecek yıl devreye aldığımızda da Ortahisar ve Yomra ilçelerimizin 47 mahallesine memba kalitesinde su vereceğiz” dedi.