Gündem
Giriş Tarihi : 02-12-2021 18:44   Güncelleme : 02-12-2021 18:44

TRABZON BELEDİYESİ: BAŞKAN ZORLUOĞLU’NDAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

TRABZON BELEDİYESİ: BAŞKAN ZORLUOĞLU’NDAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına ve toplumsal farkındalığın artmasına vesile olduğunu belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, mesajında şu ifadeleri kullandı; “Engelli kardeşlerimiz, spor, sanat, edebiyat, siyaset, iş dünyası gibi hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarı, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek olmaktadır. Bize düşen ise engelli insanlarımızın hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkânları sunmaktır. Bu noktada Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem vermekteyiz.”

 

ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜ YAPTIK

“Göreve geldiğimiz günden itibaren özel gereksinimli kardeşlerimiz için neler yapabiliriz, sorunlarını nasıl çözebiliriz noktasında yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Zaman zaman kardeşlerimizle bir araya gelerek istişarelerde bulunuyoruz. Yaptığımız tüm hizmetlerde engellilerimizin de maksimum ölçüde yararlanabilmesi anlayışıyla hareket etmekteyiz.

İlk olarak kurumsal yapımızı geliştirdik. Müstakil bir Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve bu daire başkanlığı altında müstakil bir Engelliler Şube Müdürlüğü kurduk. Geldiğimiz aşamada Büyükşehir Belediyesinde engellilerimizin meseleleri ile doğrudan ilgilenen bir şube müdürü ve ekibi hizmet vermektedir.”

 

ENGELSİZ YAŞAM AKADEMİSİ’Nİ HAYATA GEÇİRDİK

“Seçim döneminde söz verdiğimiz Engelsiz Yaşam Akademisi’ni hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Konaklar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyemize ait çok uygun bir bina vardı. Burada Engelsiz Yaşam Akademisi olarak hizmet vermeye başladık. Trabzon’un ve Büyükşehir’in yüz akı olarak gördüğümüz projemizle, özel gereksinimli gençlerimizi hayata hazırlıyoruz.  Onları zaman zaman ziyaret ettiğimde yaptıkları çalışmaları ve arkadaşlarıyla güzel zaman geçirdiklerini görmek her şeyden kıymetli.”

 

ÜCRETSİZ HİZMET VERİYORUZ

“Ortopedik engelli kardeşlerimiz, bizden uzun zamandır eksikliğini hissettikleri bir talepte bulunarak, ‘araçlarımızı tamir edecek bir atölyemiz yok’ demişlerdi.  İlk işlerimizden biri olarak Esentepe Mahallesi’nde hizmete açtığımız ‘engelli araç atölyesi’ de çalışmalarına devam etmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın kullandıkları sandalyeleri arzu ettiklerinde evlerinden alıp, tamir ettikten sonra evlerine teslim ediyoruz.  Merkezimizde açıldığı günden beri yaklaşık 400 araç tamir edildi ve bu hizmetimizi de bütünüyle ücretsiz olarak veriyoruz.”

 

ENGELSİZ TAKSİ UYGULAMASI BAŞLAYACAK

“Yine Büyükşehir Belediyesi olarak 80 akülü ve 26 manuel olmak üzere toplam 106 engelli araç dağıtımı gerçekleştirdik. Öte yandan yine şehrimizde önümüzdeki günlerde ilk olarak hayata geçireceğimiz ‘Engelsiz Taksi’ uygulamamızla engelli vatandaşlarımız hastanelere ve kamu kurumlarına ücretsiz olarak rahat ve konforlu şekilde gidebilecek.”

 

DOLMUŞLAR ENGELSİZ ERİŞİME UYGUN HALE GELİYOR

“Ortahisar ilçesindeki modernizasyon çalışmaları tamamlandığında, tüm dolmuşlarımız engelsiz erişime uygun olacak. Engelli vatandaşlarımız, otobüslerimizin ardından dolmuşlarda da rahatlıkla yolculuk yapabilecek. Yine trafiğin yoğun olduğu yerlerde, yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesini sağlamak amacıyla yaya butonlarını temassız ışıklı ve sesli akustik butonlarla değiştirdik.

Üzerindeki dur yazısı da işitme engelli yayalarımızın rahatlıkla yararlanabilmesi için ışıklı yapılmıştır. Engelli kardeşlerimiz temassız sinyalizasyon çalışmalarımızdan duydukları memnuniyeti bizlere iletiyorlar. Onların memnuniyetini görmek bizleri de mutlu ediyor”

 

YÜRÜME YÜZEYLERİNİ VE ÜST GEÇİTLERİ YENİLİYORUZ

“Meydan bölgesinde Cephe Sağlıklaştırma Projemiz kapsamında, engelli kardeşlerimizin kullandığı hissedilebilir yürüme yüzeylerini yenileme çalışması gerçekleştirdik. Trabzon coğrafi yapısı gereği engelliler için zor bir şehir. Şu anki halleriyle engellilerimizin üst geçitlerden rahatlıkla yararlanması imkansız. Bu doğrultuda engellilerimiz için bazı üst geçitlerde asansör sistemini hayata geçiriyoruz. Tüm bu çalışmalarımıza her geçen gün yenilerini ekleyerek, her şartta engelli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

 

YANLARINDA OLMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, sorunlarının çözümünde destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.