Gündem
Giriş Tarihi : 01-12-2021 22:31   Güncelleme : 01-12-2021 22:31

TRABZON BELEDİYESİ: AKÇAABAT’TA ADRESLER ARTIK DAHA KOLAY BULUNACAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Şehirler’ uygulaması kapsamında yürüttüğü çalışmalara Akçaabat ilçesi ile devam ediyor.

TRABZON BELEDİYESİ: AKÇAABAT’TA ADRESLER ARTIK DAHA KOLAY BULUNACAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Projesi kapsamında Ortahisar’ın ardından şimdi de Akçaabat ilçesinde çalışma yürütüyor. Akçaabat ilçesine takılan yeni tip mahalle tabelaları ile vatandaşlara birtakım kolaylıklar sunuluyor. Cep telefonları tabelalardaki QR koda tutulduğunda; adresin ili, ilçesi, konumu, muhtar bilgileri, acil durum numaraları, önemli linkler ve harita konum bilgilerine ulaşılabilecektir.

KİŞİ VE BİNA UYUMSUZLUĞU ORTADAN KALKIYOR
Trabzon Büyükşehir Belediyesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Trabzon’da uzun süredir üzerinde çalıştığımız projeyi Ortahisar’ın ardından diğer ilçelerimizde hayata geçiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak şu ana kadar elimizde adreslerle ilgili sözel bilgiler vardı. Sözel adres verilerini konumsal veri haline dönüştürdük. İlk olarak Ortahisar ilçemizde 51 mahallemizde yaklaşık 50 bin adet kapı levhası montaj işlemini gerçekleştirdik. Süreç Akçaabat ve Yomra ilçelerimiz ile devam etmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda adres karmaşasının önüne geçilerek MAKS Projesi ile bütünlük sağlanacaktır. Adres konusunda vatandaşlarımızın şikâyetleri de bu proje ile birlikte ortadan kalkmış olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

BAŞKAN EKİM TEŞEKKÜR ETTİ
Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri EKİM’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlçemizde numarataj çalışmaları başlamış bulunmaktadır. ‘Akıllı Şehirler’ uygulaması kapsamında Akçaabat’da vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacak çalışmaları hayata geçiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat ZORLUOĞLU’na teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

MONTAJI YAPILACAK LEVHA SAYISI
Akçaabat ilçesinde yürütülen çalışmalar neticesinde 1.672 adet direk tipi sokak levhası, 530 adet duvar tipi sokak levhası olmak üzere 2.202 adet sokak levhasının montajı yapılacaktır. Akçaabat ilçemizde 25 mahallede 34 bin 136 adet kapı levhasının an itibariyle 7 bin 186 adetinin montajı tamamlanmıştır. Yıl sonu itibariyle diğer levhaların da montajı tamamlanacaktır.