Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 08:11   Güncelleme : 02-06-2021 08:11

ŞALPAZARI İLÇESİN DE İLK KEZ SALEP YETİŞTİRİCİLİĞİ DENEME BAHÇELERİ KURULMAYA BAŞLANDI

​Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde fındığa alternatif gelir kaynağı oluşturmak amacıyla salep fidesi dikimi yapıldı

ŞALPAZARI İLÇESİN DE İLK KEZ SALEP YETİŞTİRİCİLİĞİ DENEME BAHÇELERİ KURULMAYA BAŞLANDI

​Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde fındığa alternatif gelir kaynağı oluşturmak amacıyla salep fidesi dikimi yapıldı. Salep fidesi dikiminin Trabzon’da ilk kez yapıldığı görülüyor. Salep bitkisi ülkemizin her bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Sahil kesiminden yüksek rakımlı yerlere kadar her yerde yetişme alanı bulmakta ve iklim seçiciliği bulunmamaktadır. Salep bitkisi doğadan toplanması yasak olan endemik bir bitki türü olduğundan günümüzde yaklaşık 70 bin TL ‘ yi bulan cezai uygulaması olmaktadır. Çok fazla işçilik gerektirmeyen Salep yetiştiriciliğinde pazar bulunmasında zorluk çekilmemektedir. Salep içeceği olarak genellikle kışın sağlık açısından tüketilebildiği gibi özellikle dondurma yapımında, pastacılık ve kimya sektöründe  kullanım alanı olarak geniş bir yer tutmaktadır.

İlçemizin Akçiriş, Geyikli ve Üzümözü mahallelerinde oluşturulan örnek  bahçelerde gerçekleştirilen salep fidesi dikiminde İlçe Kaymakamı Uğur Ünsal Şalpazarı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rasim Erkan ve İlçemiz Ziraat Odası başkanı Ali Bayraktar ile İlçemizde görevli basın mensupları katılımda bulundular.

Eylül ayından ocak ayına kadar olan dönemde dikimi gerçekleştirilen salep fidelerinden mayıs ve haziran aylarında hasat yapmayı planlanıyoruz. Projemizi her bir çiftçimize 20’şer metrekareden 3 adet çiftçimizle yürütüyoruz. Dikimin başarılı olup olmadığını hasat dönemindeki yumru sayısından anlayacağız. Yumru sayısını arttırdığımızda bunu İlçe geneline yaymayı ve dikim alanlarını artırmayı düşünüyoruz. Salep bitkisinin satışı hem yumru halinde hem de toz halinde yapılabiliyor. Salep fidesi ekimini bölgeye yayarak köyden kente göçü engellemek ve vatandaşlarımıza ek gelir sağlamak için yapmayı planlıyoruz.