Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 06:06   Güncelleme : 07-04-2022 06:06

ORKİNOS AĞI TESPİT VE ÖLÇÜM İŞLEMLERİ YAPILDI

ORKİNOS AĞI TESPİT VE ÖLÇÜM İŞLEMLERİ YAPILDI

ORKİNOS AĞI TESPİT VE ÖLÇÜM İŞLEMLERİ YAPILDI

​Ülkemizin de üyesi olduğu Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonunca(ICCAT),  getirilen düzenlemelere uyulmasını sağlamak için Mavi Yüzgeçli  Orkinos Avcılığı Yapacak Gemilerin Belirlenmesi ve Bu Gemilere Yapılacak Kota Tahsisine İlişkin 2022-3 sayılı Genelge yayımlanmıştır

2022-3 sayılı Genelge kapsamında; Sürmene, Akçaabat Akçakale, Çarşıbaşı Yoroz, Çarşıbaşı Merkez, Vakfıkebir, Beşikdüzü Balıkçı Barınaklarında tespit ve ölçüm işlemleri yapıldı.

Orkinos ağı tespit ve ölçüm işlemleri; Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Avcılık ve Kontrol Daire Başkanlığından bir teknik personelin koordinatörlüğünde Trabzon Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü ve personeli, katılımıyla gerçekleştirildi. Program kapsamında gerekli şartlara sahip 30 metre üzeri boyda toplam 17 adet balıkçı gemisine ait orkinos ağı ölçüm ve tespiti yapılarak markalama uygulaması ile kayıt altına alındı.

Türkiye genelinde başvuru sahibi 144 balıkçı gemisinden ağ ölçüm belgesi düzenlenerek tespiti yapılan gemiler arasından 6 Mayıs tarihinde Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nde yapılacak olan kura ile 2022 yılı içinde avcılığa gidecek gemiler belirlenecek.