Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 18:48   Güncelleme : 07-04-2022 18:48

Mimar Merve Gül Çolak MUŞMUL İl Müdürlüğümüzden Aldığı Destekle Mantar Üretmeye Başladı.

Mimar Merve Gül Çolak MUŞMUL İl Müdürlüğümüzden Aldığı Destekle Mantar Üretmeye Başladı.

Mimar Merve Gül Çolak MUŞMUL İl Müdürlüğümüzden Aldığı Destekle Mantar Üretmeye Başladı.

​Kırsal Kalkınma Yatırımları Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi başlığından 2021 yılında 300 m2 Mantar Çadırı, 1 adet kutu tip soğuk muhafaza odası desteğine başvuran Merve Gül Çolak MUŞMUL’un projesi Bakanlığımızca uygun bulunarak desteklenmesine karar verilmiştir. 2021 yılında yatırımını tamamlayan Merve Gül Çolak MUŞMUL Ocak ayı içerisinde Kompost tedarik ederek Beyaz Şapkalı Mantar üretmeye başlamıştır. Yatırım bütçesi 476.061,64 TL olup, Hibe Miktarı 238.030,82 TL’dir.

Konuya ilişkin açıklama yapan Merve Gül Çolak MUŞMUL “Tarımsal üretime küçük yaşlardan beri ilgim var. Dedemden kalan bu arazide Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programına başvuru yaptım. Bakanlık Projemi onayladıktan sonra Hibe Sözleşmesini İl Müdürlüğümüz ile karşılıklı imzaladık. Yatırımımı çok kısa sürede tamamlayarak Hibemi aldım. Yatırımımı gerçekleştirirken İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri sık sık inşaatımızı denetleyerek bana destek oldular. Onların bana vermiş olduğu teknik destek ile yatırımımı tamamlayarak üretime başladım. Mantar üretimi sırasında da İl Müdürlüğü uzmanları bilgi desteği sağladılar. Bugün burada ürettiğimiz Beyaz Şapkalı Mantar’ın ilk mahsullerini hasat ediyoruz. Ben katkılarından dolayı İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Cahit GÜLBAY ve Personellerine teşekkür ediyorum “dedi.

Yatırım alanını ziyaret eden İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, Mantar üretim çadırlarında incelemelerde bulunarak yatırımcı ve çalışanları ile bir süre sohbet etti. Yatırım ile ilgili açıklama yapan İl Müdürümüz “Merve Gül Hanım Mimarlık yapmasına rağmen Tarımsal Üretime ilgisini kaybetmemiş, Bakanlığımızın vermiş olduğu hibeleri fırsata çevirerek burada görmüş olduğumuz Beyaz Şapkalı Mantar üretim tesisini kurmuştur. Tesiste 2 kişi sürekli 5 kişi kısmi zamanlı istihdam sağlanmıştır. Bu üç çadır 42 ton kompost konulabilmekte, 11 ton mantar üretilebilmektedir. İlimizde geçmiş yıllarda Beyaz Şapkalı Mantar talebi tamamen başka illerden karşılanmaktaydı.  Ancak son yıllarda İl Müdürlüğümüzün Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ve Ziraat Odaları ile birlikte açmış olduğu Kurslar, Bakanlığımız veya Dokap Finansmanı ile uyguladığımız Hibe Projeleri sayesinde üretim noktasında da ilerlemeler kaydettik. Özellikle Beyaz Şapkalı Mantar ve İstiridye Mantarı konusunda artık talebin yerelden karşılanması konusunda iyi noktalardayız. İl Müdürlüğü olarak bu konudaki çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz” Dedi.

 Sürdürülebilir tarımsal üretimin toplumun tüm kesimlerinin Gıdaya Erişiminde öneminden bahseden GÜLBAY “Mesleği ve iş yeri olmasına rağmen tarımsal üretime ilgisini kaybetmeyen, yatırım yaparak istihdama katkı sağlayan Merve Gül Çolak MUŞMUL hanımefendiyi tebrik ediyorum. Üretiminde başarılar diliyorum. Tarımsal Üretime, Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi Paketlenmesine yatırım yapmak isteyen bütün girişimcileri Bakanlığımız Desteklerinden yararlanmaya ve bilgi almak üzere İl Müdürlüğümüze bekliyorum” dedi.