Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-07-2021 22:52   Güncelleme : 12-07-2021 22:52

KURBAN SATIŞ YERLERİNDE BİLGİLENDİRME VE DENETİM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

​Her yıl olduğu gibi  bu yıl da  kurban satış yerlerinde bilgilendirme ve denetim faaliyetleri başlamış olup  pazarların kapanacağı bayram sonuna kadar devam edecektir

KURBAN SATIŞ YERLERİNDE BİLGİLENDİRME VE DENETİM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

​Her yıl olduğu gibi  bu yıl da  kurban satış yerlerinde bilgilendirme ve denetim faaliyetleri başlamış olup  pazarların kapanacağı bayram sonuna kadar devam edecektir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından kurban satış yerlerinde satıcılara ve kurbanlık almak isteyenlere bilgilendirme yapılmaktadır. Kurban alırken ve kesim esnasında dikkat edilecek hususlar, kesimden sonra etlerin muhafazası ile ilgili konuların anlatıldığı bröşürler kurban pazarını ziyaret eden vatandaşlara dağıtılmaktadır. Bakanlığımız tarafında hizmete açılan TÜRKVET Mobil Uygulaması tanıtılmakta; satın alınacak kurbanlıkların yaş ve diğer bilgilerinin sorgulanabildiği mobil uygulama hakkında bilgi verilmektedir.  Yapılan denetimler kapsamında ise;  kurbanlık olarak uygun olmayanların, damızlık olarak kalması gereken dişi hayvanların, veteriner sağlık raporu ve hayvan pasaportu gibi belgeleri bulunmayan hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine müsaade edilmemektedir. Bunun yanında kurbanlık fiyatları da takip edilmektedir. Kurban Bayramı süresince de kurban komisyonu tarafından belirlenmiş resmi kesim alanlarında kontrollerimiz devam edecektir.

Vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir et tüketimi için kurbanlarını, kurban komisyonu tarafından belirlenen kesim yerlerinde usulüne uygun olarak kestirmelerinin ve hastalık şüpheli hayvanların özellikle kesim sonrası iç organlarının en yakın İlçe Müdürlüğünde bayram süresince görevli olan veteriner hekimlerimize muayene ve kontrol ettirmeleri, insan ve hayvan sağlığı açısından önem arz etmektedir. Pandemi sürecinde olduğumuzdan kurban alıcı ve satıcılarının geleneksel el sıkışarak yapılan pazarlıktan kaçınmaları gerekmektedir.  Kurban sahipleri; kesimden sonra etlerini hemen teslim alarak soğuk şartlarda muhafaza etmelidir.  Aksi takdirde etin uygun olmayan bekleme şartlarından dolayı çok hızlı bir şekilde bakteriyel üremelerden dolayı, kokuşma, kararma ve yeşillenme gibi bozulmalara sebep olacağından bu etlerin tüketimi halinde insan sağlığı açısından risk oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Ayrıca kurban bayramı bitiminde kurban kesen vatandaşlar tarafından; olası  hastalık takibi ve kesilen hayvanların düşümü yapılarak hayvan sayılarının güncellenmesi için kurbanda kesilen hayvanlara ait kulak küpe numaralarının en yakın İlçe Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir.