Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-06-2021 00:15   Güncelleme : 23-06-2021 00:15

Küpe Numarasını TÜRKVET ile Sorgulayın

Küpe Numarasını TÜRKVET ile Sorgulayın Kurbanınızı Güvenle Alın Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY Kurban bayramının yaklaşması nedeniyle Kurbanlık hayvan satıcılarına, alıcılarına ve vatandaşlara uyarılarda bulundu

Küpe Numarasını TÜRKVET ile Sorgulayın

Küpe Numarasını TÜRKVET ile Sorgulayın

Kurbanınızı Güvenle Alın

Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY Kurban bayramının yaklaşması nedeniyle Kurbanlık hayvan satıcılarına, alıcılarına ve vatandaşlara uyarılarda bulundu. İl müdürümüz Cahit GÜLBAY Trabzon da bulunan Kurbanlık Hayvan Pazarlarına kurbanlık hayvanların gelmeye başladığını kurbanlık satış yerlerinin ve besicilik  işletmelerinin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hakimlerince denetlendiğini, salgın hastalıklar bakımından sağlık taramasından geçirilmekte olduğunu belirtti.

Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu; yetiştiricilerimize ve kurban alacak olan vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacak hayvan kulak küpesini sorgulayabilecek bilgi sistemine akıllı telefonlar aracılığı ile HaySag isimli mobil uygulamadan  hızlı bir şekilde ulaşabileceklerini belirtti.

Kurban satış yerlerine gebe ve damızlık değeri olan dişi hayvanların kesiminin yasak olması nedeni ile, bu hayvanların hayvan pazarlarına girişlerinin yasak olduğunu belirterek yetiştiricileri bu yasaklara riayet etmeleri konusunda bilgilendirdi.

COVID-19 salgını nedeni ile pazarlık ve para alışverişi aşamalarında en az 2 metrelik fiziksel mesafenin korunmasına yönelik tedbirler son derece önemli olup, geleneksel el sıkışarak pazarlık yapma yönteminden de vazgeçmenin önemine değindi.

Kurbanlık hayvan satın alacak vatandaşlarımızın; Kurbanlıklarını seçerken  sağlıklı, besili, kulaklarının küpeli olmasına, pasaportunun bulunmasına.

Bitki Sağlığı. Gıda ve Yem Kanunu’nun 36 ncı maddesine göre hayvan sahibine idari para cezası uygulanacağını ayrıca nakil araçlarının kurbanlık hayvanların güvenli ve sağlıklı bir biçimde hayvan refahı göz önüne alınarak nakledilmesi gerektiğini. Nakillerde hayvan refahına uymayanlara 5996 sayılı kanun gereği idari para cezası uygulanacağını belirterek. Hayvan nakilleri ve hayvan refahı konuları hakkında eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ayrıca vatandaşlarımızın kestikleri hayvanın kulak  küpelerini İl/İlçe   Tarım ve Orman Müdürlüklerine  teslim etmelerinin zorunlu olduğuna değinen İl  Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY,  vatandaşlarımızı  kurban öncesi ve sonrasında hayvan  hastalık ve zararlıları, nakiller, kurban kesiminde dikkat  edilecek  hususlar, kurban etlerinin muhafazası gibi konular hakkında hazırlanıp, bastırılan broşürleri  İl / İlçe  Tarım ve Orman Müdürlüklerinden  temin edebileceklerini ve bu konularda her türlü teknik yardımı alabileceklerini söyleyerek Kurban Bayramının Tüm Ülkemize ve insanlarımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum  dedi.

.