Trabzon Haber
HV
26 EYLÜL Salı 18:14

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Beslenmeye Dikkat

Sakarya Serdivan İlçe Sağlık Müdürlüğü SHM’de görevli Diyetisyen Kübra Diler, kalp damar sağlığının korunmasında nasıl beslenmek gerektiği konusunda uyarı ve önerilerde bulundu.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-11-2022 21:05   Güncelleme : 14-11-2022 21:05
Kalp ve Damar Sağlığı İçin Beslenmeye Dikkat

Kalp damar hastalıklarının tüm dünyada ölüme neden olan hastalıklar içerisinde ilk sırada yer aldığını belirten Diler; günümüzde dünya nüfusunun %25’inin kalp damar hastalıklarından etkilendiğini ve ülkemizde de yetişkinler düzeyinde başta gelen ölüm nedenleri arasında olduğunu söyledi.

Diler: “Küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması önemlidir. Kan lipit profilini olumlu yönde etkileyecek sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması yani diyetin toplam doymuş yağ içeriğinin azaltılması amacıyla, hayvansal yağların ve kırmızı et tüketiminin azaltılması; sebze, meyve ve tam tahıl tüketiminin dolayısıyla posalı gıdaların artırılması ve fazla kilonun önlenmesi kalp damar sağlığı için beslenmede atılmış gerekli adımlardır.  

Kübra Diler, Günde bir porsiyon balık yenmesi ile yaklaşık 900 mg. omega-3 yağ asidi alınabilmektedir. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık yenilmesi (300 g.) önerilmektedir. Balık tüketimi yetersiz olduğunda mutlaka diyetle takviye edilmelidir. Kronik hastalık varlığında; yaşlılık, gebelik, emziklilik dönemlerinde omega-3 takviyesi mutlaka olmalıdır.
Çocukların beyin gelişimi, kalp sağlığı, göz sağlığı, ruh sağlığı, bağışıklık sistemi ve kronik hastalıklardan korunmak için de yine omega-3 takviyesi mutlaka alınmalıdır, “ diyerek tavsiyelerde bulundu.

 

AdminAdmin

YORUMLAR