Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 08:12   Güncelleme : 02-06-2021 08:12

Genç Çiftçi Projesi İle Üretime Başladı, Siparişlere Yetişemiyor

​Trabzon’un Of ilçesinde “Genç Çiftçi Projesi”nden yararlanarak besiciliğe başlayan ve sattığı süt ürünleriyle geçimini sağlayan Esra Çakır, siparişlere yetişemiyor

Genç Çiftçi Projesi İle Üretime Başladı, Siparişlere Yetişemiyor

​Trabzon’un Of ilçesinde “Genç Çiftçi Projesi”nden yararlanarak besiciliğe başlayan ve sattığı süt ürünleriyle geçimini sağlayan Esra Çakır, siparişlere yetişemiyor.

Esra Çakır, Bakanlığımız tarafından yürütülen Genç Çiftçi Projesi’nden 2017 yılında yararlandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce başvurusu onaylanan Çakır’a, proje kapsamında ilçenin kırsal Sıraağaç Mahallesi’nde hayvan çadırı ve 3 büyükbaş hayvan hibe edildi. Eşinin de desteğiyle zamanla hayvan sayısını 20’ye çıkaran Çakır, her sabah ilk iş olarak “Çınar”, “Kıvırcık”, “Nazlı”, “Benekli”, “Çıtır” ve “Tavşan” gibi isimlerle çağırdığı hayvanlarıyla tek tek ilgilenerek bakımlarını yapıyor. Hayvanlarından elde ettiği süt ürünlerini komşularına doğrudan sattığını belirten Çakır, Bazı hayvanlarımı yaylaya gönderdim, orada yağımız, peynirimiz oluyor. Ekmek kapımız burası.” dedi. Esra Çakır’ın eşi Bayram Ali Çakır da hayvanlar sayesinde geçimlerini sağladıklarını belirterek, “Her yıl kurbana 3-4 hayvan yetiştiriyoruz. Bu iş ekonomimize büyük katkıda bulunuyor. İlçemizdeki bütün kadınların bu şekilde ekonomilerine katkıda bulunmalarını isterim.” diye konuştu.