Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 22:55   Güncelleme : 31-05-2021 22:55

FINDIKTA TARIM SİGORTASI İÇİN SON GÜN 11 MART

​          Trabzon Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY, fındık üreticilerini tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı

FINDIKTA TARIM SİGORTASI İÇİN SON GÜN 11 MART

​          Trabzon Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY, fındık üreticilerini tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.

          GÜLBAY, fındıkta üreticilerinin zirai don, fırtına, heyelan ve kuraklık riskine karşı Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) başvurarak bahçelerini sigortalatmaları gerektiğini söyledi.

          Stratejik bir sektör olan tarım sektörünün zaman zaman çok büyük risklerle karşı karşıya kaldığına işaret eden GÜLBAY, “Doğal afet dediğimiz ve çoğunlukla önleme imkânımız olmayan bu riskler altında üretim yapmak durumundayız. Bizim öncelikli hedefimiz tarım sektöründe sürdürülebilir üretimin sağlanmasıdır. Bu noktada Bakanlığımız tarafından sürekli çalışmalar yapılmakta ve yeni projeler uygulanmaktadır.”dedi.

        Bakanlığın bir yandan yaptığı Ar-Ge faaliyetleriyle bu riskleri minimize etmeye çalıştığını dile getiren GÜLBAY, şöyle konuştu: “Diğer yandan olası afet ve diğer nedenlerle tarımsal üretimde meydana gelebilecek büyük kayıplarda üreticilerimizi koruyacak tedbirleri geliştirerek sürdürülebilirliği sağlamaya çalışmaktadır. Eğer biz üreticimizi koruyamaz ve küstürürsek tarımda sürdürülebilirliği sağlama şansımız da ortadan kalkmış olur. Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, mevcut üreticilerimizin üretime devam etmeleri ve bu üreticilere yenilerinin eklenmesiyle mümkün olabilecektir. Bu nedenle üreticilerimizi doğal afetlere karşı tarım sigortası ile korumak son derece önemlidir” dedi.

          Cahit GÜLBAY, özellikle ilimizde Mart- Nisan aylarında ilkbahar geç donları görülmekte olduğunu, şu an itibariyle de iklim verileri mevsim normalleri üzerinde seyretmektedir. Bu nedenden dolayı önemli tarımsal ürünlerden fındık için 11 Mart’a kadar üreticilerin sigorta yaptırmaları gerektiğini  söyledi.