Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-08-2021 22:57   Güncelleme : 03-08-2021 22:57

Fındık üreticisi erken hasat konusunda uyarıldı

​          İl Müdürlüğümüz tarafından 2013 yılında ”Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” kapsamında örnek bahçe olarak tesis edilen Ortahisar İlçesi Karakaya Mahallesinde bulunan Adnan KILIÇ’a ait bahçeye İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, Şube Müdürümüz Erdal YİĞCİ ve Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Karadeniz Ziraat Odaları Koordinatörü Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan KOZOĞLU ziyarette bulundu

Fındık üreticisi erken hasat konusunda uyarıldı

​          İl Müdürlüğümüz tarafından 2013 yılında ”Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” kapsamında örnek bahçe olarak tesis edilen Ortahisar İlçesi Karakaya Mahallesinde bulunan Adnan KILIÇ’a ait bahçeye İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, Şube Müdürümüz Erdal YİĞCİ ve Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Karadeniz Ziraat Odaları Koordinatörü Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan KOZOĞLU ziyarette bulundu. GÜLBAY  yapılan ziyarette çit sistemiyle tesis edilen bahçenin veriminin henüz 7 yaşında olmasına rağmen dekara 250 kg olacağını bu bahçeden  ileriki yaşlarda dekara 350 kg kadar ürün alınabileceğini söyledi. GÜLBAY eski bahçelerimizden dekara 70-90 kg civarında ürün alınabildiğini, bunun da çok düşük olduğunu, bu eski bahçelerin yenilenmesinin, böylelikle ilimizin fındık rekoltesinin yükseltilmesinin gerektiğini aktardı. İl Müdürümüz,  Müdürlük olarak her konuda çiftçilerimizin yanında olduklarını, üreticilerimizin İl/İlçe müdürlüklerine gelerek yeni teknikler konusunda bilgi almalarını istedi. Cahit GÜLBAY ayrıca fındık hasadının yaklaştığı bu günlerde üreticilerimizi uyararak erken hasattan kaçınmalarını istedi. Erken yapılan hasadın fındıkta randıman ve kalite düşüklüğüne neden olacağını, üreticilerin verim kaybına uğrayacağını ve fındıkta aflatoksin oluşumuna zemin hazırlanacağını  söyledi. GÜLBAY ayrıca, üreticilerimizin hasat konusunda, Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü koordinatörlüğünde İl Müdürlüğümüzün de teknik personellerinin katılımı ile oluşturulan komisyonun belirlediği hasat takvimine uymalarını istedi.  

           İlimizde bu yıl;

0-250 rakımın hasat tarihinin 7 Ağustos,

250-500 rakımın hasat tarihinin 12 Ağustos,

500 rakım ve üzerinin hasat tarihinin ise 20 Ağustos olduğunu ve hasattan bir hafta sonra ihracat yapılabileceği kararının alındığını belirtti.