Trabzon Haber
HV
04 HAZİRAN Pazar 00:27

Deprem İçin Özel Plan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı AK Parti Seçim Beyannamesi'nde, "Marmara Bölgesi, İstanbul ve Büyükşehirler İçin Risk Azaltma Programı" kapsamında deprem ve afetler için özel maddeler yer aldı.

Özel Haber
Giriş Tarihi : 11-04-2023 20:49
Deprem İçin Özel Plan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Spor Salonu'ndaki AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda partililere hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı AK Parti'nin seçim beyannamesinde, deprem ve afetler için özel maddelerin yer alması dikkat çekti.

İşte AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan o maddeler;

İstanbul’u olası bir deprem karşısında daha güçlü hale getirmek için gerekli kurumsal ve yasal düzenlemeler yaparak kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırılacak.

TÜM BİNALARIN RİSK ANALİZİNİ YAPTIRMALARI ZORUNLU OLACAK

İstanbul başta olmak üzere mevcut yapı stokunun taranması, depreme dayanıksız yapıların tespiti, güçlendirilmesi veya sağlıksız yapıların yeniden inşa edilmesi için hukuki dayanağı güçlendirilmiş düzenlemeler hayata geçirilecek.

Türkiye Yapısal Risk Analizi Projesi’ni İstanbul’dan başlatılacak. Özellikle 1999 öncesi inşa edilen tüm binaların risk analizini yaptırmaları zorunlu hale getirilecek.

KANAL İSTANBUL VE İKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI

Kanal İstanbul kapsamında inşa edilecek 125 bin konutla birlikte; 500 bini Anadolu, 500 bini Avrupa yakasında olmak üzere iki kentsel dönüşüm rezerv şehrin kurulumunu gerçekleştirilecek.

Sadece İstanbul’u değil tüm Marmara bölgesini; sanayisiyle, ticaretiyle, sosyal ve kültürel yapısıyla, konutlarıyla afetlere karşı hazırlayacak Afetlere Karşı İstanbul Mekânsal Stratejik Planı’nı hayata geçirilecek. Aynı anlayışla Ege Bölgemizde de benzer bir çalışmayı hazırlanacak.

Marmara bölgesindeki yoğunluğun azaltılması amacıyla bölge dışında yeni endüstriyel gelişim alanları ve lojistik hatları oluşturulacak.

İstanbul’daki ve diğer büyükşehirlerdeki kritik alt yapı tesislerinin afetlere karşı dayanıklılığı artırılacak.

Yapı denetim sürecindeki yaptırımların daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesini sağlanacak.

AdminAdmin

YORUMLAR