Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-09-2021 16:41   Güncelleme : 02-09-2021 16:41

Denizlerde avlanma sezonu açıldı

​2021-2022 Su Ürünleri Avcılık Sezonu 1 Eylül 2021 tarihinde genel av yasaklarının sona ermesiyle açıldı

Denizlerde avlanma sezonu açıldı

​2021-2022 Su Ürünleri Avcılık Sezonu 1 Eylül 2021 tarihinde genel av yasaklarının sona ermesiyle açıldı. Çarşıbaşı İlçesi  Yoroz balıkçı barınağında yapılan törene Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Salih Cora, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Tarımsal Araştırmalar Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Aydın, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit Gülbay, çeşitli kurumların İl Müdürleri, STK Temsilcileri ve Gemi Sahipleri ve tayfalar katıldı.

Törende konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu Balıkçılığın, Trabzon’da yüzyıllardır yaşatılmaya çalışılan bir kültür olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, ” Karadeniz’in balıkçılık açısından önemli bir bölge olduğuna dikkati çeken Ustaoğlu, İlimizin avcılık filosu 1095 tekne ve 4 bin 700 tayfanın aileleri ile birlikte bu sektörden geçimini sağladıklarını belirtti.

Özellikle kafes balıkçılığının geldiği noktayı göz önüne alırsak, denizde üretimi gerçekleştirilen yaklaşık 14 bin tonun üzerinde balıkla, ülkemizin ihracatına önemli bir katkı yapıyoruz. Yıllık, yaklaşık olarak 50 milyon doların üzerinde bir ihracatın gerçekleştiğini ilimiz için çok rahat söyleyebilirim.” diye konuştu.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta da yeni sezonun hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Balıkçı teknelerindeki çalışanlara teşekkür eden Balta, “Emekçi kardeşlerimiz çok zor ve meşakkatli bir iş yapıyorlar. Ailelerinden 6-7 ay uzaklar, denizlerdeler. Hem ülkelerine katma değer katıyorlar hem istihdama katkı yapıyorlar hem de sofralarımızı balıkla şenlendirmek için zor şartlarda mücadele veriyorlar. Onları canı gönülden kutluyorum.” dedi.

Törende konuşan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da sezonun hayırlı ve bereketli geçmesini temenni etti.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Cahit Gülbay da su ürünleri avcılığı konusunda Trabzon’un potansiyeli ve katma değeri yüksek bir il olduğunu belirterek  üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yaklaşık 110 km lik kıyı şeridine sahip ilimizde 1095 adet 5 ila 50 metre arası balıkçı gemisi ve 4700 balıkçı tayfası, Ülkemiz karasularında ve Uluslararası sularda balıkçılık sektörüne önemli bir katkı sağlamaktadır.

Gülbay Avcılara uyarı yaptığı konuşmada” Unutmayınız; ideal avcılık dengeli avcılıktır. Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi demektir. İyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyunuz. Amacınız; günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olmalıdır. Bu itibarla 1 Eylül 2021 tarihinde başlayan   2021-2022 yeni balıkçılık av sezonunun bereketli ve kazasız geçmesini dileriz.

Vira Bismillah….” Dedi.

Konuşmaların ardından sezonun bereketli ve hayırlı geçmesi için dua edildi. Daha sonra halat çözen balıkçılar, av yasağının bitmesine saatler kala mavi sulara uğurlandı.

.