Spor
Giriş Tarihi : 09-08-2021 13:11   Güncelleme : 09-08-2021 13:11

Demokrasi için tırmandılar

Trabzon’da sporcular, 15 Temmuz’un kahramanları için tırmanış duvarında ter döktüler

Demokrasi için tırmandılar

Trabzon’da sporcular, 15 Temmuz’un kahramanları için tırmanış duvarında ter döktüler. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Dağcılık Federasyonu Trabzon Temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği yarışmalarda sporcuların kıyasıya rekabeti izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı. Yomra Cimnastik Kompleksi içinde kurulan, ülkemizin kapalı alandaki en büyük tırmanma duvarında düzenlenen yarışmalar, 4 kategoride gerçekleştirildi.
 
A-B-C Kadın Tırmanış Maratonunda en iyi dereceyi Gülay Sarı yaptı, Zeynep Mazlum ikinci, Ecren Yılmaz da üçüncü oldu. A-B-C Erkek kategorisinde ise Mehmet Ali Tarım birinci, Yağız Şahin ikinci, Semih Enes Pekşen de üçüncü olarak yarışı tamamladı. D-E Kadın Karma Tırmanış Maratonunda zirvenin sahibi Ecren Belemir Sezgin olurken, Bersu Başar ikinciliği, Sümeyye Hatipoğlu da üçüncülüğü elde etti. D-E Erkek Tırmanış’ta da Mertcan Altınkaya birinci, Çağlar Akbulut da ikinci oldu.
 
Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, “Vatan uğruna gözünü kırpmadan ölüme koşan kahramanlarımız adına düzenlenen bu anlamlı yarışmada sporcuların performanslarından gurur duyduk. İlimizde yeni tanınan ama ilginin hızla arttığı bir branş. Tırmanış duvarında çok yetenekli gençlerimiz var ve inanıyorum ki yakın gelecekte Trabzon, bu branşta da marka olacak” dedi. Öztürk,  Yomra’daki spor kompleksinde yakın gelecekte ulusal ve uluslar arası turnuvalar düzenleneceğinin de altını çizdi.
 
Yomra İlçe Spor Müdürü Cengiz Aydoğdu, “Tırmanma duvarı artık boş kalmıyor, büyük ilgi var” derken, Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Olgun Çağlar da, tırmanışın gelişmekte olan bir branş olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kısa süre olmasına rağmen ilimizde hem sporcu sayısı artmaya, hem de ulusal yarışmalarda madalyalar gelmeye başladı. Trabzon bu branşta fark yaratacak bir potansiyele sahip ve bunu en iyi şekilde değerlendiremeye çalışıyoruz. Yetenekli sporcularımız var, mükemmel bir tesis var. Umut doluyuz.”