Trabzon Haber
HV
23 ŞUBAT Cuma 09:15

Büyükşehir'den : ''Cennet vadisi''ne harika bir tesis geliyor

Karasu'daki Sakarya Botanik Vadisi'nin yanında inşa edilecek Botanik Park projesinin detayları belli oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-12-2022 16:30   Güncelleme : 15-12-2022 16:30
Büyükşehir'den : ''Cennet vadisi''ne harika bir tesis geliyor

Yüce, "Üretim üssümüzün yanında harika bir tesis inşa ediyoruz. Dünyanın her yerinden misafir burada Türkiye'ye sunduğumuz tarımsal katkıyı gözlemleyecek" ve bölgenin sosyal yaşantısına katkı sunacak olan koleksiyon bahçesi, sera, sosyal tesis, yürüyüş alanları, kamelya ve kafeteryanın yer aldığı projeyle ziyaretçiler bitkiler arasında yolculuğa çıkacak dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Botanik Park projesiyle de bölgenin sosyal yaşamına harika bir çalışma kazandıracak. 16 Aralık Cuma günü ihalesi yapılacak proje için çalışmalar gerekli değerlendirmelerin ardından hemen başlatılacak. 


Ekrem Yüce; Kuşburnu, lavanta, biberiye, adaçayı, böğürtlen, kedi otu, ıhlamur gibi aromatik bitkilerin yetiştirildiği 60 kilometrelik vadide 2,5 milyonu aşkın fidan toprakla buluşturuldu. Başkan Yüce’nin üzerinde önemle durduğu çalışma tarımsal üretimde model olurken, sözleşmeli üretim modeliyle de ihraç ediliyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretildiği, şifa merkezi Sakarya Botanik Vadisi, bitkilerin rengarenk olduğu zamanlarda görenleri hayran bırakıyor. 

Şimdi ise Botanik Park projesiyle bölgenin sosyal yapısına yeni bir eser kazandırılıyor. Yeni projenin müjdesini Yüce, meclis toplantısında. Sakarya tarihinde tarım ve sosyal yaşamın buluştuğu kaliteli bir projeyi Sakarya'ya kazandıracaklarını ifade etti. Kuzey bölgesinde yerli, yabancı turistleri ve şehir halkını en güzel şekilde ağırlayıp tarımsal alandaki başarıları gözler önüne serecekleri projenin inşası ihale sürecinden sonra başlayacak. Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanlarının arasında yer alacak projeyi çevreleyen ana tema 'yeşil ve doğa' olacak. 

AdminAdmin

YORUMLAR