Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-10-2021 20:09   Güncelleme : 15-10-2021 20:09

18 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

18 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

18 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

​Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun kuruluş tarihi olan 16 Ekim her yıl bakanlığımız ve FAO işbirliğinde yurt genelinde çeşitli etkinliklerle “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu yılki Dünya Gıda Günü teması  “Attığımız adımlar, geleceğimizdir – Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam” olarak belirlenmiştir.

Dünya Gıda Günü  Bakanlığımızın misyonu olan ülkemizdeki ekolojik kaynakların kalkınma modeli perspektifiyle etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde harekete geçirilip ekolojik, bitkisel ve hayvansal katma değer vasıtasıyla ekonomik güvenliği, gıda arz güvenliğini ve insan sağlığını güvence altına almak kapsamında; güvenilir gıda yetiştirme ve sağlıklı beslenmeye dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. Dünya Gıda Günü’nde; dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi- tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen etkinliğinin sağlanması ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanmaktadır.

 Dünya Gıda Günü ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY : ”Gıdanın öneminin her geçen gün arttığı bu günlerde dünyamız ve ülkemiz için Tarım ve Orman Bakanlığı olarak üretimde verimliliği arttırmak, sağlıklı güvenilir gıda, sıfır atık ile israfsız tüketim için var gücümüzle durmadan çalışmaktayız. Bu düşünceler ile Dünya Gıda Günü’nü açlık ve yoksulluğun olmadığı, sağlıklı nesillerin yetiştiği bir dünya dileği ile kutluyor, tüketicilerimize sağlıklı ve mutlu bir gelecek temenni ediyorum.” dedi.